Buzdolabı Temizliği

Buzdolapları mevcut yeme içme stoklarımızı yaptığımız, yiyeceklerin bozulmadan sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmesini sağlayan cihazlardır.
Asıl kullanım amacı belirtildiği gibi gıdanın sağlıklı muhafaza edilmesi, tüketim zamanına kadar geçen sürede yiyecek ve içeceklerin bozulmamasıdır.
Buzdolabı temizliği sağlıklı gıda tüketim için ihmal edilmemesi gereken bir husustur.

Buzdolabı nasıl kirlenir?
Uzun süre temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmayan buzdolaplarında, birçok bakteri ve mikrop ürer. Bu bakteriler buzdolabının muhafaza ettiği gıda ve tüketim ürünlerine rahatlıkla bulaşır. Tüketim yoluyla da sağlığımızı ciddi boyutlarda risk altında bırakır. Buzdolaplarının kirlenmesi ve bakteri üretmesindeki ana etkenler yemek dökülmesi, bozulan yemek ve et ürünlerinin saklanması, buzdolabının havalandırılmaması ve benzeri nedenleri örnek olarak verebiliriz.

Buzdolabı temizliği yapılmadığında ne olur?
Buzdolabı temizliği yapılmadığında dolap içerisinden ve buzluk muhafaza bölümlerinden kötü kokular gelmeye başlar. Bu kokuların asıl nedeni buzdolabı içerisinde üreyen bakteri, patojen ve mikroplardır. Ayrıca tüketim sonrası yaşanan mide ve bağırsak enfeksiyonları, ishal, kusma, ateş gibi sağlık problemlerinde de buzdolabının kirlenmiş olması etken olarak değerlendirilmelidir.

Buzdolaplarında üreyen bakteriler nelerdir?
Buzdolaplarında kirlenmeye bağlı olarak üreyen bakterilerin başında ekoli, salmonella ve botulinum gelmektedir.Salmonella bakterisi vücutta direnci düşürdüğü gibi bağırsak enfeksiyonlarına sebebiyet verir. Ekoli; mide krampları, ishal, yüksek ateş ve kusma ile belirtilerini gösterir. Bu bakterilerin içerisinde en tehlikeli olanı ise botulinumdur. Botulinum belirtileri halsizlik, baş dönmesi, yüksek ateş, nefes alım vermede zorlanma ve tutulumlardır. Bu bakteri ölümcül gıda zehirlenmelerine sebebiyet verebilir.
Kirlenen buzdolapları, koku veren buzdolapları vakit kaybetmeden temizlenip, dezenfeksiyon sağlanmalıdır.

Buzdolbı temizliği hizmetleri için bize ulaşın:
(0212) 554 0 555

buzdolabı temizliği

buzdolabı ozon temizliği
Buzdolabı kokusu nasıl giderilir?
Buzdolabı kokusu detaylı bir temizlik ve dezenfeksiyon, sonrasında ozon nötralizatörleri kurularak yok edilir. Buzdolabı ozon temizliği sonrası buzdolabında koku, bozulmuş et kokusu giderilir, bakteri ve mikroplar öldürülerek sağlıklı kullanıma teslim edilir.

Buzdolabı temizliğinde ozon nasıl kullanılır?
Buzdolabı temizliğinde ozon; jeneratörler ve nötralizatörler vasıtasıyla kullanılır. Ozon jeneratörleri mevcut buzdolabına ozonu üreterek verir, nötralizatör ise buzdolabı kötü kokusunu emerek ozona çevirir. Buzdolabı ozon temizliği sonrası sterilizasyon tam anlamıyla sağlanmış olur.
Buzdolabı temizliği sonrası herhangi dezenfektan kalıntı kalır mı?
Buzdolabı temizliğinde kısa sürede aktif oksijene dönüşen H.P ve ozon kullanılmaktadır. Bu iki üründe yüksek okside etme özelliğe sahiptir. Hiçbir yan etkileri olmadığı gibi geride iz, kalıntı asla bırakmaz. Buzdolabı temizliği sonrası mutfağınızı veya dolabın bulunduğu mekanı temiz ozon kokusu alır. Yaklaşık 10 dakika sonra ozon, oksijene dönüşür ve koku kalmaz.

Buzdolabı hangi aralıklarla temizlenmelidir?
Buzdolabı temizliği, derin dondurucu temizliği; yemek dökülmesi, etlerden kan bulaşması ve benzer sebepler dışında her 3 ayda bir temizlenip dezenfekte edilmelidir.Buzdolabı ozon temizliğinde kesinlikle çamaşır suyu, karbonat, sirke, kolonya ve benzeri dezenfektanlar kullanılmamalıdır. Buzdolabı temizliği sadece H.P ve aktif ozon ile yapılır.

Buzdolabı ozon temizliği nasıl yapılır?
Öncelikle dolabın elektrik bağlantısı kesilir.
Buzdolabının içi komple su içerisinde yoğun olarak seyreltilmiş hidrojen peroksit ile silinir. Kullanılan dezenfektan üreyen bakteri ve mikroplara nüfuz etmesi için ortalama 10 dakika beklenilir.
Bekleme süresinden sonra buzdolabı temiz, nemli bir bezle silinir.
Sonraki işlem ozonlamadır. Ozon nötralizatörleri kurulur. Ozonlama 5000 Mg kapasiteye sahip makineler ile yapılır. Ozonlama ve nötralize işlemi ortalama 10 dakika sürer. Bu işlem sonrasında dolabın kapakları açılarak 5 dakika havalandırılması sağlanır.
Hizmet sonunda buzdolabındaki üreyen bakteriler öldürülüp, buzdolabı kötü kokusu yok edilir. Buzdolabı sağlıklı kullanıma teslim edilir.

NOT: Buzdolabı temizliği taleplerinizden önce dolabın komple boşaltılması gerekmektedir. Temizlik hizmetinden önce buzluktaki buzun tarafınızca eritilmesi sanitasyonun kalitesini artırır. Buzluk ve dolap boş teslim edilmelidir.
Tekdez İstanbul genelinde buzdolabı kokusu giderimi ve buzdolabı ozon temizliği konularında hizmet vermektedir.
Kuruluşumuz Sağlık Bakanlığı yetki ve izin belgeli, Türkak akrediteli İSO 9001 kalite yönetim sertifikasına sahip, marka tescilli bir firmadır.
Tüm marka, model buzdolaplarınıza yerinde dezenfeksiyon ve sanitasyon hizmeti vermekteyiz. Buzdolabı temizliği talepleriniz için lütfen randevu oluşturunuz.