Havuz Temizliği | Tekdez Havuz Dezenfekte Hizmeti

Havuz Temizliği - Havuz Temizliği Neden Gereklidir?

Milyonlarca insanın kullandığı yüzme havuzlarına, özellikle yaz aylarında rağbet ettiğimiz bir gerçektir.
Turizm bölgelerinde, yazlık ve kışlık sitelerde, villalarda, okul ve kaplıcalarda ülke genelinde yaygın olarak yararlanılmaktadır.
Havuzları; Yüzme ve süs havuzları olarak ikiye ayırabiliriz. Yüzme havuzları özellikle birçok kişinin ortak kullanım alanlarıdır.
Yaz aylarına geçiş dönemlerinde, yoğun kullanımlarda rağbet ettiğimiz havuzların bakteri ve mikroba açık olduğu da bir gerçektir. Bu sebepler ile havuzların komple temizliği ihmal edilmemesi gereken bir konudur.
 

Havuz Temizliği Neden Gereklidir?


Kış aylarında boşaltılan havuzlara düşen ağaç yaprakları ve diğer maddeler havuz dibine çöker.
Dipte ve yan duvar mermerlerinde izlere, bu da zamanla bakteri oluşumuna sebep olur.
Bunun dışında yoğun kullanılan yüzme havuzları da kısa zamanda kirlenmeye müsaittir.
Havuzların yoğun kullanım zamanlarında dışarıdan havuza giren maddeler,deri döküntüleri, salya, saç ve olası dışkı teması ve benzeri nedenler ile sağlığımızı tehdit edebilecek birçok bakteri kolaylıkla ürer.
Havuz temizliği düzenli olarak yapılmadığında suda oluşan bakteriler ile kulak iltihabı, göz rahatsızlıkları, alerji, tifo ve mantar gibi sağlığımızı risk altında bırakabilecek hastalıkların bulaşma riski yüksektir.
 

Havuzu Hangi Sıklıkla Temizletmeliyiz?


Havuzların günlük, haftalık, aylık, altı aylık ve yıllık temizlikleri asla atlanmamalıdır.
PERSONELLERİNİZİN; Havuzların günlük ve haftalık temizliğini kurum içerisinde bu konuda yetkili ve bilgili personellerinize yaptırabilirsiniz. Havuz içerisindeki mevcut suyun 3 gün ve devamında periyodik olarak değiştirilmesi gerekir. (Havuz suyu değişimi, PH oranlama, Yan ızgara temizliği, su üzerindeki maddelerin toplanması vb.)
YETKİLİ FİRMANIN; Aylık, 6 aylık ve yıllık; Zemin, yanal duvarların temizliği hizmetini de bu konuda yetki ve kalite belgelerine sahip, Ticaret Odası tarafından verilen faaliyet raporunda yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlara yaptırılmalıdır.(Hizmet verecek personelin mutlaka hijyen, mesleki yeterlilik, iş güvenliği, portör muayene kayıt ve belgelerini kontrol ediniz.)

Havuz temizliğinde sadece havuzun iç alan temizliği yetersizdir.
Her havuzun bir denge tankı bulunmaktadır. Denge tankları havuz suyunun dolduğu ve sirküle edildiği kapalı alanlardır. Havuz denge tankları asla diğer su depoları ile bir tutulmamalıdır.
Bu tanklarda havuzlar gibi bakteri ve mikroba açık alanlardır.
Havuz denge tankı temizliği de ihmal edilmemesi gereken bir husustur. Havuz içerisini ne kadar temizler isek temizleyelim, denge tankları kirli olduğunda sağlığımız açısından risk teşkil etmektedir.
Bu sebeple havuz denge tankları da konusunda uzman, yetki ve kalite belgelerine sahip kuruluşlara aylık, 6 ayda bir ya da yılda en az 1 kere temizletilmesi gerekir.
 

Havuz Temizliği Nasıl Yapılır?


1. Randevu günü belirlenir,
2. Havuz içerisindeki su randevu gününe kadar hizmet alan firma tarafından tahliyeden boşaltılır,
3. Yetkili ekipler gerekli iş güvenliği önlemlerini aldıktan sonra tek kullanımlık hijyen kıyafetleri ile donanır,
4. Havuz içerisinde dipte kalan az miktardaki su yere 0,1 mm çekiş kapasitesine sahip pompalar ile depo dışarısına tahliye edilir.
5. Havuz dibindeki ağaç, yaprak, çamur, balçık ve diğer maddeler havuz dışarısına tahliye edilir,
6. Tüm zemin ve yanal duvarlar kir sökücü madde ile fırçalanarak temizlenir. Kullanılan fırçanın yumuşak telli olmasına dikkat edilir,
7. En az 150 Bar basınca sahip kompresörler ile havuz içi tüm zemin ve yanal duvarlar yıkanır ”Basınçlı su mermer zemine 1,5 metre uzaklıktan vurulur” ve kirli su havuz dışarısına tahliye edilir,
8. Yıkama işleminden sonra son bir durulama işlemi yapılıp havuz sağlıklı kullanıma teslim edilir.
 

Havuz Denge Tankı Temizliği Nasıl Yapılır?


1. Randevu günü belirlenir,
2. Havuz denge tankı içerisindeki su randevu gününe kadar hizmet alan firma tarafından tahliyeden boşaltılır,
3. Yetkili ekipler gerekli iş güvenliği önlemlerini aldıktan sonra tek kullanımlık hijyen kıyafetleri ile donanır,
4. Havuz denge tankı içerisinde kalan az miktardaki su yere 0,1 mm çekiş kapasitesine sahip pompalar ile depo dışarısına tahliye edilir,
5. Dipte oluşan balçık, çamur ve benzeri maddeler tank dışarısına tahliye edilir,
6. Tüm zemin ve yanal duvarlar kir sökücü madde ile fırçalanarak temizlenir. Kullanılan fırçanın sert telli olmasına dikkat edilir, çünkü havuz denge tankının zemin ve yanal duvarları kullanım amacına bağlı olarak, yağlı ve yapışkanımsı bir durumdadır. Çözülmesi zordur.
7. En az 150 Bar basınca sahip kompresörler ile tank içi tüm zemin ve yanal duvarlar yıkanır. ”Basınçlı su mevcut alana 1 metre uzaklıktan vurulur” ve kirli su tank dışarısına tahliye edilir,
8. Yıkama işleminden sonra son bir durulama işlemi yapılıp havuz denge tankı sağlıklı kullanıma teslim edilir.

Yılda en az iki defa genel havuz temizliğini yaptırmanız gerektiğini unutmayın.

Su deposu temizliği ve dezenfeksiyon hizmetleri için bize ulaşın: (0212) 554 0 555

Havuz temizliği hizmeti ile ilgili sık sorulan sorular ve cevaplar;


Siz değerli müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda Yüzme havuzu temizliği nasıl yapılır ? Süs havuzu temizliği nasıl yapılır ? Havuz dip temizliği nasıl yapılır ? Havuz temizliği hizmeti veren firmaların sahip olması gereken belgeler nelerdir ? Havuz temizliği fiyatları ? Havuz bakım fiyatları ? Havuz seramikleri nasıl temizlenir ? Havuz temizliği için gerekli malzemeler nelerdir ? Havuz temizliğinde kullanılan kimyasallar nelerdir ? sorularının cevabını vermeye çalışacağız.

Yüzme havuzu temizliği nasıl yapılır ? Süs havuzu temizliği nasıl yapılır ? Havuz dip temizliği nasıl yapılır ? Şişme havuz temizliği nasıl yapılır ?
Yüzme ve süs havuzu temizlikleri birbirinden farklı değildir. Her iki havuz modelinde de su komple boşaltılır, 150 Bar basınçlı kompresörler ile yıkanır, dip çamur ve balçığı dalgıç pompalar ile havuz dışarısına tahliye edilir, kir sökücü maddeler ile tüm havuz içi fırçalanır. İki defa yapılacak durulama işleminden sonra havuz sağlıklı kullanıma teslim edilir. Havuz temizleme hizmeti sonrası dipte su kalmaması için yere sıfır çekiş kapasitesine sahip pompalar kullanılmalıdır. Şişme havuzlarda herhangi bir dalgıç pompa atmanız mümkün değildir. Toparlanıp yapılmasında fayda bulunur.

Havuz seramikleri nasıl temizlenir ?
Havuz seramikleri zamanla sararır, bazen de siyah bir görünüm alır. Havuz genel temizliğinde tüm seramikler önce yakın mesafe 150 bar su ile yıkanır. Sonra sert telli fırçalara kir sökücü madde sürerek darbeli olarak bu seramikler fırçalanır. Fırçalama işleminden sonra yine yakın mesafeden 150 barla seramikler yıkanır. Burada dikkat edilmesi gereken konu 150 bar basınçlı kompresörlerden gelen tazyikli su derz aralarını boşaltabilir. Boşaltmaması için bir bölgeye kompresör tabancasını sabitlememek gerekir. Su tabancasının namlusu belirli aralıklarla gezdirilerek yıkama yapılmalıdır.

Havuz temizliği hizmeti veren firmaların sahip olması gereken belgeler nelerdir ?
Havuz temizlik hizmeti veren firmaların sahip olması gereken belgeler bulunmaktadır. Öncelikle Ticaret odası kaydı bulunmalı ve vergi mükellefi olmalıdır. Faaliyet belgesinde bu hizmetleri verebilirliğine dair ibare bulunmalıdır. İSO 9001, marka tescili gibi kalite denetim belgelerine sahip olmalıdır. İş güvenliği sistemine üye olup tüm firma olarak iş güvenliği rutin eğitimlerine katılıp sertifika hak eder olmalıdır. Havuz temizliği firmasında çalışacak tüm personellerin havuz operatörlüğü sertifikası, yüksekte çalışabilir, portör muayene kayıtları, hijyen belgeleri, mesleki yeterlilik belgeleri, İSG sertifikaları tam ve eksiksiz olmalıdır. Havuz temizliği yapan firmalar dan bu belgelerin sorgulanması, daha sağlıklı bir hizmet alımına olanak sağlar.

Havuz temizliği için gerekli malzemeler nelerdir ? Havuz temizliğinde kullanılan kimyasallar nelerdir ?
Havuz temizliğinde kullanılması gereken kimyasallar mutlaka Sağlık bakanlığı onaylı ve MSDS raporları mevcut ürünler olmalıdır. Havuz temizleme hizmeti alınan firmadan MSDS belgesi talep edilmelidir.
Havuz temizliğinde kullanılacak malzemelerin başında tek giyimlik hijyen kıyafeti gelir. 150 Bar basınca sahip su kompresörleri, yere 0.1 mm çekiş kapasitesine sahip dalgıç pompalar, dezenfekte pompaları, sert telli fırçalar diğer ekipmanlardır.

Havuz temizliği fiyatları ? Havuz bakım fiyatları ?
Havuz temizleme fiyatları; su depoları temizliğinde olduğu gibi M3 (Ton) üzerinden hesaplanır. M3 formülü en x boy x yüksekliktir. Örneğin dikdörtgen bir yüzme havuzu düşünürsek eni 3, boyu 12, yüksekliği de 1.60 olsun. 3 X 12 X 1.60 = 57 Ton üzerinden havuz temizliği fiyatı verilir. Havuz suyu boşaltımı ekstra bir ücrete tabi olur. Havuz denge tankı temizliği havuz temizliği fiyatına dahil değildir. Havuz denge tankları havuzdan daha fazla kirlenen alanlardır. Devir daim görevi gördüğü için sadece havuz temizliği yapmak yetersiz kalabilir. Genel temizlik zamanlarında havuz denge tankları da muhakkak temizlenmelidir. Havuz bakımı fiyatlarında kapalı yada açık havuzların herhangi bir farkı yoktur.

NEDEN KURULUŞUMUZU TERCİH ETMELİSİNİZ?
1. Havuz temizliği dahil verdiğimiz tüm hizmetlerde 15 yılı aşmış bilgi, birikim ve tecrübe,
2. Sağlık Bakanlığı Biyosidal yetki belgesi dahil, tüm yetki ve kalite sertifikaları sahip kuruluş,
3. Türkiye genelinde 70 ilde geniş ve yaygın servis ağı,
4. Çoklu havuz temizliği taleplerinizde, özel gün ve saatlere spesifik hizmet planlaması,
5. Hastane, otel, devlet kurumları, rezidans, yurt, eğitim kurumları, konut ve tüm hizmet alanlarında faaliyet gösteren firmalarda 5000’ i aşan referans müşteri portföyü,
6. Havuz temizliği, Su deposu temizliği, su sebili temizliği, su deposu izolasyonu, buzdolabı temizliği, ortam dezenfeksiyonu, su tesisatı temizliği, boyler kazan temizliği, su analizi, haşere ilaçlama, poliüretan enjeksiyon uygulamaları, soğutma kulesi temizliği, uygun şartlarda depo ve tesisat kurulumu, havuz ve denge tankı temizliği hizmetlerinin uygulanmasında sorunsuz ve profesyonel metot kullanımı ve bu hizmetlerin tek firma çatısı altından temini,
7. Sağladığımız havuz temizliği hizmeti sonrası ozonlama ve tüm ekipmanların sterilizasyonun yapılmasıyla, bir sonraki gidilecek müşteri grubunun sağlıklı hizmet alım teminatı,
8. Periyodik olarak tüm vücut sağlığı düzenli olarak kontrol edilen ve doktor kontrolünde raporlanan personel den sağlıklı hizmet alımı,
9. Verilen her hizmetin Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Türk silahlı kuvvetleri ve diğer tüm özel kurum denetimlerinde talep edilen servis raporlarının sunulması ve bu raporların işlevsel geçiş teminatı,
10. Araştırma geliştirme ve fuar çalışmalarıyla günümüz teknolojilerine uygun planlama yapılması ve hizmetler,
11. Güler yüzlü, eğitimli, yetki belgelerine sahip, işinde profesyonel ve çözüm odaklı çalışan personel grubumuzla hizmet planlaması,
12. Hizmet talepleriniz dışında, detaylı bilgi alabileceğiniz konusunda uzman, soruna çözüm odaklı yaklaşan müşteri temsilcileri,
13. İş takiplerinin sistem CRM kontrolünde yapıldığı ve bir sonraki hizmet alımından önce tarafınıza yaklaşan hizmetin hatırlatılmasıyla planlanan günlerin aksatılmaması,
14. Karşılıklı planlanan havuz temizliği hizmet günü ve saatine riayet edilmesi, olası aksaklık durumunda detaylı müşteri bilgilendirmesinin yapılması,
15. Hizmet verecek personellerin havuz operatörü sertifikasının bulunması,
Havuz temizlikleriyle birlikte mutlaka havuz denge tanklarının da temizlik ve dezenfeksiyonunun yapılması gerekmektedir. Sadece havuz temizliği yada sadece havuz denge tankı temizliği uğraş verdiğimiz patojen, bakteri, mikrop ve spor gruplarının yok edilmesi hususunda zafiyet yaratır.
Havuz temizleme talep ettiğiniz firmadan mutlaka Sağlık Bakanlığı yetki belgesi, biyosidal uygulayıcı sertifikası, havuz operatörü belgesi, hijyen sertifikası, mesleki yeterlilik sertifikası, güncel sağlık portör raporları, iş güvenliği sertifikası, yüksekte çalışabilir belgelerini sorgulayınız.
Havuz temizliği ve dezenfeksiyonu hizmetinden yararlanmak için, uzman müşteri temsilcinizden bilgi alabilir yada karşılıklı mutabık kalınan gün ve saate randevu talep edebilirsiniz.