Havuz Temizliği Nasıl Yapılır

Havuzlar; dekoratif ve yüzme amaçlı kullanımlar olarak iki şekilde karşımıza çıkmaktadır.
Dekoratif havuzlar güzel görüntü için, yüzme havuzları ise yaz aylarında tercih edilen eğlence noktaları olarak bilinmekte, bu doğrultuda temizlikleri oldukça önem teşkil etmektedir.
Havuz temizliği nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi ve talepleriniz için Tekdez ile iletişime geçebilirsiniz.
Havuzların temizliği; günlük, haftalık ve aylık rutin olarak ilerlemelidir, 6 aylık ya da yıllık olarak genel temizliği yaptırılmalıdır.

Günlük, aylık ve haftalık rutin temizlik kurumun kendi bünyesinde yaptırabileceği işlemlerdir. Bu hizmet eğitimli bir sorumlu tarafından sağlanmalıdır.
Eğitimli sorumlu tarafından yapılması gereken işlemler; havuz suyunun değişimi, yan ızgara temizlikleri, pH oranını ayarlama, su üzerindeki yabancı maddelerin file yardımı ile toplanmasıdır.
6 aylık ya da yıllık genel havuz temizliği işlemleri öncelikle yetkili kuruluşlar tarafından düzenli olarak yaptırılması gereken işlemlerdir.
Havuz temizliği hizmetini yıllardır Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi ile uzman ve eğitimli havuz suyu operatörlüğü belgesine sahip ekipler ile vermekte olan firmamız, sektörünün öncü firması olarak hizmet vermeye devam etmektedir.
Havuz temizliği nasıl yapılır sorusu hakkında detaylı bilgi için müşteri danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.
Tekdez, havuz temizliği hizmetinde öncelikle uygun bir randevu günü belirlenmektedir. Randevu gününde havuzun ekiplere boş olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

Randevu gününde uzman ve eğitimli ekiplerimiz tarafından gerekli güvenlik önlemleri alınarak tek kullanımlık hijyen kıyafetleri giyilecektir.
Güvenlik önlemleri ve kıyafet giyimi ile başlayacak olan işlemlerde ilk olarak havuz dibinde kalan az miktarda su yere 0,1 mm çekim gücüne sahip pompalar ile havuz dışarısına tahliye edilecektir.
Tahliye sonrasında havuz dibinde birikmiş olan kum, çamur, balçık, yaprak ve benzeri yabancı maddeler havuz dışarısına atılacaktır.

Havuzun dibinde kalan su ve yabancı madde tahliyesi sonrası, havuzun zemin ve yanal duvarları suda çözeltilmiş dezenfektan ile fırçalanacaktır. İnce fırça kullanımı, fayans aralarının da dezenfektesinde etkili olacaktır.
Havuz içi komple dezenfekte edildikten sonra belirli bir süre dezenfektanın etkisini gösterebilmesi için beklenecektir.
Bekleme işleminin ardından havuzun içi 150 bar basınç kapasitesine sahip kompresörler ile yıkanacaktır. Yıkama işlemi sonrası dipte oluşacak olan kirli su pompalar ile tekrar havuz dışarısına tahliye edilecektir.
Kirli suyun tahliyesi sonrası havuzun tüm yüzeyleri son kez yıkanarak tekrar tahliye işlemi yapılacaktır. Son tahliye işleminden sonra bakteri ve patojenlerin tamamen yok edilebilmesi için ULV sanitasyonu uygulanacaktır.
ULV sanitasyonu temizlenmiş havuz içerisine püskürtme yöntemi ile uygulanan, bakteri ve patojenlerin tamamen yok edilmesini sağlayan dezenfekte işlemidir.

Uygulanan işlem sonrası havuz sağlıklı kullanıma teslim edilecektir.
Havuz temizliği işlem sonrası tarafınıza verilecek olan iş tamamlandı formunu herhangi bir denetleme de ibraz edebilirsiniz.
Temizlik öncesi ve sonrası resimleri firmamız tarafından tarafınıza aktarılmakta, kaliteli hizmet açıkça paylaşılmaktadır.
Yüzme havuzları ya da dekoratif amaçlı kullanılan süs havuzlarının temizlik ve dezenfektesi sağlıklı ve verimli olarak kullanım için oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Havuzların düzenli ve periyodik olarak temizliğini yaptırılmaması içerisinde koliform, ekoli, enterekok, bakterilerinin üremesi için uygun ortamın oluşturulmasına neden olacaktır.
Bu bakteri çeşitleri; ishal, kusma, bulantı, yüksek ateş, kulak iltihabı, alerji, göz rahatsızlıkları, tifo, paratifo, leptospirosiz, dizanteri, kulak burun boğaz rahatsızlıkları, poliomyelitis, deri rahatsızlıkları, baş ağrısı, mantar gibi rahatsızlıklara sebep olmakta ve insan sağlığını ciddi boyutta tehlikeye atmaktadır.
Yüzme havuzları kadar süs havuzlarının da temizliğine de dikkat edilmesi gerekmektedir. İnsan kullanımı olmadığı için göz ardı edilen süs havuz temizlikleri, görüntü kirliliği yanı sıra havaya bulaştırdığı bakteri ve patojenler ile insan sağlığını tehlikeye atmaktadır.

Bu tür durumlara maruz kalınmaması için havuz temizliğinin ihmal edilmemesi ve hizmet alınacak firmanın mutlaka tüm yetki ve kalite belgelerinin sorgulanarak talep edilmesi gerekmektedir.
Havuz temizliği nasıl yapılır sorusunun bir diğer önemli yanıtı ise havuz temizliğinin tek başına yetersiz kalacağı olacaktır.
Havuz temizliği ile birlikte yürütülmesi gereken bir diğer işlem havuz denge tankı temizliğidir. Havuz denge tanklarının temizliği, temizlenmiş havuzun sağlıklı kullanımına devamlılığı açısından önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bu durum; genel temizliği yapılmış bir havuza denge tankından kirli su basılmasıyla yapılan tüm temizliğin bir anlamı kalmayacağının örneği olarak gösterilebilmektedir.
Havuz denge tankları; havuzdaki suyun devir daim işlemlerinin gerçekleştiği ve suyun filtre sistemlerinden geçişini sağlamayan tanklardır. Havuzların taşmasını engelleyen yapılardır.

Havuz ve ızgaralarda bulunan tüm kirli su havuzun altında ya da yanında bulunan denge tanklarına pompalanmaktadır. Havuz denge tankı havuzun temeli görevini sağlamakta bu nedenle havuzlardan çok havuz denge tankları kirlenmektedir.
Bu kirlilik, denge tankının içerisinin zamanla saydam bir maddeye dönüşmesine neden olacaktır. Bu durum bakteri ve patojenlerin hızla üremesine neden olacak ortamı sunmaktadır.
Bu tür durumlar göz önünde bulundurulduğunda sağlıklı havuz kullanımı için havuz denge tankının temizliği de ihmal edilmemesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.
Havuz denge tankı temizliği de havuz temizliği ile uygun bir randevu günü belirlenerek beraber ilerleyen işlemlerdir.

Bu durumda havuz içerisinde uygulanacak tüm işlemler denge tankı içerisinde de uygulanmaktadır.
Yetkili ekipler tarafından denge tankının dibinde kalan çamur, balçık ve benzeri yabancı maddeler dışarıya tahliye edilerek, tankın tüm yüzeyleri yıkanmaktadır.
Kalın telli fırça ile denge tankının tüm yüzeyleri dezenfekte edilmekte ve bir süre bekletilmektedir. Bekleme sonrası kompresörler ile yıkanan denge tankı içerisindeki kirler tahliye edilerek tekrar bir yıkama durulama işlemi yapılmaktadır.
ULV sanitasyon ile son bulacak olan işlemler havuz temizliğinde ki titiz çalışma ile aynı şekilde devam etmekte ve denge tankı temizliği ile havuz sağlıklı kullanıma teslim edilmektedir.

Uygulanacak tüm işlemler alanında uzman ve eğitimli ekipler tarafından gerçekleştirilmekte ve özellikle dikkat edilmesi gereken önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır.
Nitekim uygulanacak yanlış yöntemler insan sağlığını büyük riske atmakta ve sağlığın hiçbir şeyle karşılığı bulunmamaktadır.

Havuz temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabı yıllardır kaliteli ve güvenilir hizmetin adresi olmaya devam eden Tekdez tarafından detaylı olarak tarafınıza sunulmakta ve profesyonel hizmet ile pekiştirilmektedir.
Havuz temizliği için firmamız ile iletişime geçerek uzman ve eğitimli ekiplerimizden detaylı bilgi ve hizmet talep edebilirsiniz.
Tekdez, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olup tüm yetki ve kalite belgeleri ile personel yetki belgeleri eksiksiz olarak Türkiye geneli havuz temizliği hizmeti sunmakta olan kurumsal bir kuruluştur.
Havuz temizliği nasıl yapılır ve nasıl ilerlemelidir hakkında detaylı bilgi ve talepleriniz için lütfen firmamız ile iletişime geçiniz.


Su deposu temizliği ve dezenfeksiyon hizmetleri için bize ulaşın: (0212) 554 0 555

su deposu