On Tonluk Su Deposu Temizliği

Su deposu temizliği Sağlık Bakanlığı genelgesince kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir, diğer dönemlerde en geç 6 ayda bir yaptırılması zorunlu kılınmış bir işlemdir. Su depoları insanların günlük hayatında her alanda kullandığı suyun muhafaza edildiği alanlardır. Vücudumuza temas eden ve genel olarak kullandığımız bir unsurun kirli ve bakteri yuvası olması vücudumuza da bu kirliliğin ve bakterinin teması demektir. Koliform, e-coli, enterekok olarak nitelendirebileceğimiz bu bakteriler yüksek ateş, ishal, kolera gibi ciddi boyutta rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.

10 tonluk su deposu temizliği de depo ölçüsü fark etmeksizin düzenli yapılması gereken depolardır. Aksi takdir de deponun bakteri yuvası olmasına ve ciddi rahatsızlıklara sebebiyet vermesine zemin hazırlanıyor olacaktır. 10 tonluk su depoları çoğunlukla plastik depo olmaktadır. Çok nadir de olsa sac ve galvaniz depolar da olabilmektedir. Plastik depolar bakteri oluşumuna diğer depolara nazaran daha elverişli alanlardır. Uzun süre temizlenmeyen ve temizliği düzenli yaptırılmayan plastik depolar da yosunlanma meydana gelmektedir ve tat, koku farklılıkları yaşanmaktadır. Yosunlanma bir plastik depo için kurtulması zor ve meşakkatli bir işlem olacaktır. Deponun yosunlanma probleminin çözümü daha maliyetli de olacağı gibi deponun kullanılamaz hale gelmesine, verimini yitirmesine ve tamamen değiştirilmesi gerekmesine sebebiyet verebilmektedir. Plastik su depoları gün ışığını fazla gören alanlarda olduklarında, gün ışığı kaynaklı yosunlanma da yaşanmaktadır. Bu nedenle su deposu, yosunlanmadan arındırılması için sadece depo temizliği yeterli olmayacaktır. Mutlaka az güneş alan bir alana taşınmalıdır. Eğer taşıma işlemi mümkün değilse deponun dış yüzeyi koyu renge boyanarak, gün eş ışığına maruz kalma derecesi en aza indirilmelidir.

10 tonluk su deposu temizliği düzenli olarak yaptırılmalı ve periyodik olarak takip edilmelidir. Ayrıca deponun gün ışığına en az maruz kalacak şekilde konumlandırılması ya da boyanması sağlıklı ve verimli su kullanımını sağlayacaktır. 10 tonluk su deposu sac ya da galvaniz depolar da uzun süre temizlik yapılmamasından kaynaklı delinme ve paslanmalar meydana gelmektedir. Bu durumda deponun içerisinde haşere ölüsü, fare ölüsü gibi atıklarla karşılaşılmaktadır. Bakteri yuvası ve kullanılamaz kirlilik olan bu atıklar insan sağlığını ciddi derece de etkileyecektir. Su deposu delinmelerin de deponun işlevini tekrar yerine getirebilmesi ve sağlıklı, verimli su kullanımı sağlanması için daha maliyetli ve uzun süreli işlemler gerekmektedir. Kimi zaman da depo tamamen kullanılamaz hale gelmekte ve değiştirilmesi gerekmektedir. Öncelikle sağlık kaybı olmaması ve deponun verimli bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için düzenli olarak su deposu temizliği yaptırılmalıdır.

10 tonluk su deposu temizliği ve tüm depo temizlikleri için mutlaka firmanın Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi olmasına dikkat edilmelidir. Yetki ve kalite belgeleri, personel yetki belgeleri ve daha güvenli bir temizlik için referansları sorgulanmalıdır. Su deposu temizliği insan sağlığını etkileyen ve dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerdendir. Bu nedenle temizliğin yaptırıldığı firma mutlaka sorgulanmalı, temizlik sonrası, deponun öncesi ve sonrası resimlerini gönderecek, bakteri oluşumuna zemin hazırlamayacak şekilde düzenli ve periyodik olarak depo temizliğinin takibini yapacak bir firma tercih edilmelidir. Su deposu temizliği yapan firmanın sorgulanmaması sağlıklı kullanımı sağlamamasının yanı sıra yanlış uygulamalar ile deponun kullanılamaz hale gelmesine sebebiyet vermektedir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi olmayan, yetki ve kalite belgeleri, personel yetki belgeleri eksik olan firmaların, iş bitimi sonrası iş tamamlandı formunun hiçbir yasal hükmü yoktur, denetlemelerde ibraz edilemeyecektir. Tekdez, Sağlık Bakanlığı izinli, tüm yetki ve kalite belgeleri eksiksiz, personel yetki belgeleri eksiksiz kurumsal ve profesyonel ekip çalışması ile siz değerli müşterilerimize güvenle ve özenle su deposu temizliği hizmeti sunmaktadır.

Tekdez sağlıklı su kullanımı için uzun zamandır hizmet vermekte ve tüm müşterilerin periyodik olarak takibini yaparak, sağlıklı su kullanımı devamlılığı için özen göstermektedir. Su deposu temizliği ve detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

Su deposu temizliği ve dezenfeksiyon hizmetleri için bize ulaşın: (0212) 554 0 555

su deposu