Su Deposunu Güneşten Korumak

Su depoları nitelik olarak beton, plastik ve metal alaşım olarak ayrılmaktadır. Kendi içlerinde de beton depolar fayans kaplama, pvc kaplama olarak ayrılır.
Plastik depolar ise fiber, polietilen olarak ayrılır. Metal alaşım su depoları modüler paslanmaz çelik, galvaniz ve sac olarak ayrılır.
Her nitelikte ve özellikte bulunan su depolarının sağlıklı su saklaması önemlidir. Bunun için bazı önemli kural ve hizmetler gerekir.

Her nitelikteki su deposu belirli periyotlar ile temizlenip dezenfekte edilmelidir. Bu temizlik ve dezenfeksiyon hizmeti de konusunda ve hizmetlerinde profesyonel, yetki belgelerine sahip kuruluşlarca yapılmalıdır.
Sağlık Bakanlığı 2007-67 genelgesinde net olarak belirtildiği gibi su depoları olağan dönemlerde 6 ayda bir temizlenip dezenfekte edilmelidir.
Sağlıklı su deposu kullanımında diğer bir faktör mevcut deponun güneş ışınlarını direk almayacak şekilde konumlandırılması yani su deposunu güneşten korumak olarak düşünülmelidir.
Su deposunu güneşten korumak için deponun kapalı alanlara konumlandırılması gerekir. Böyle bir yer veya konum yoksa su deposunun dışı koyu renkte bir boya ile boyanmalı ve izole malzeme ile sarılmalıdır.

Su deposunu güneşten korumak nasıl bir fayda sağlar?
Su deposunu güneşten koruyarak mevcut üreyen bakteri gruplarının üreme süreleri düşürülür. Örneğin standartlarda 180 gün son sınır olarak üreyen koliform bakterisi güneşten korunmayan bir depoda 1-2 ay aralığında ürer ve yosunlanma yapar.
Bunun sonucunda suyun tadı, kokusu ve rengi değişmeye başladığı gibi yeşil yada kahverengi renklerde yosun grupları oluşumuna sebebiyet verir.
Su deposunu güneşten korumadığımızda güneş ışınları direk depoya oradan da muhafaza edilen suya temas eder ve suyu zehirlemeye başlar. Bu suyu içmemek bir korunma yöntemi değildir. Kişisel temizlikte yada insan teni değdiği her an sağlık riski devam eder.

Su deposunu güneşten korumak, sağlıklı su tüketimi için yeterlimidir?

Su deposunu güneşten korumak, deponun sürekli steril kalacağı anlamına gelmez. Güneşten korumak sterilizasyon için önemlidir fakat bakteri oluşumunu durdurmaz.
Barajlardan temizlenerek basılan su, hanemize yani depomuza ulaşana kadar mevcut su taşıma hattındaki çamur ve balçığı da beraberinde getirir. Bu çamur ve balçık sudan ağır olduğu için depoda dibe çöker ve zamanla bakteri üretmeye başlar. Bu bakterilerin başlıcaları; koliform, ekoli ve enterekok dur.
Her şart ve koşulda en geç 180 gün yani 6 aylık periyotlar ile bu oluşumun önüne geçebilmek için su deponuzu temizlettirip, dezenfekte yaptırmalısınız. Bunun yanında senede bir de su tesisatlarının temizlenmesi gerekmektedir.
Su tesisatı temizliği, su deposu temizliği ile birlikte ilerleyecek eş değer fayda sağlayan bir hizmettir. Su tesisatı temizliği, su deposu temizliği sonrası depodan hidrofor vasıtasıyla uygulanan bir hizmettir.

Su deposunu sağlıklı kullanmak için neler yapılmalıdır?
1. Su deposu güneş ışınlarına direk maruz kalmayacak şekilde konumlandırılmalıdır.
2. Su deposu güneş alacak şekilde konumlandırıldıysa, deponun dışı koyu renge boyanmalı ve izole malzeme ile sarılmalıdır.
3. Su deposu her altı ayda bir ve devamında düzenli olarak temizlettirilip, dezenfekte ettirilmelidir.
4. Senede bir su tesisatı temizliği yaptırılmalıdır.

Genellikle bakteri üretmeye yatkın depolar plastik ve grupları olarak belirtebiliriz. Bu tarz depolar zaten imalat niteliklerinden sebep bakteri üretmeye elverişli depolardır. Bunun üzerine direk güneş aldıklarında da bakteri üretme süreleri düşer ve suyu sağlıklı olarak saklayamaz hale gelirler.
Su deposunu güneşten korumak, sağlıklı su tüketimi için uygulanması gereken ilk unsurdur.
Su deposu temizliğinde sektörünün öncü ve lider firması Tekdez Dezenfekte’dir. Kuruluşumuz tüm yetki ve kalite sertifikalarına sahip personelleri ile güvenilir tek adrestir.
Su deposu temizliği talepleriniz için konusunda uzman temsilcinizden bilgi alabilir yada su deposu temizlik randevusu oluşturabilirsiniz.


Su deposu temizliği ve dezenfeksiyon hizmetleri için bize ulaşın: (0212) 554 0 555

su deposu