Yüzme Havuzu Temizliği Nasıl Yapılır

Yüzme havuzları, genellikle yaz aylarında insanların müstakil evlerinde, otellerde ya da tatil beldelerinde tatil ve eğlenme amaçlı kullanılan yapılardır.
Havuzların temiz ve steril olması insan sağlığı açısından oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bu nedenle yüzme havuzu temizliği nasıl yapılır sorusu da merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Yüzme havuzu temizliğinde öncelikle hizmet alınacak firmanın yetki belgeleri önemli bir konudur ve mutlaka sorgulanarak talep edilmelidir.
Alınacak olan hizmetin sağlıklı ve verimli olabilmesi, Sağlık Bakanlığı nezlinde geçerli bir temizlik olabilmesi için bu belgelerin sorgulanması gerekmektedir.
Hizmet alınacak firmadan; Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi, iş sağlığı ve güvenliği sertifikası, TÜRKAK Akredite İSO 9001 kalite yönetim sistemi belgesi, ozonlama jeneratörü CE kalite denetim belgesi, hekim sözleşmesi, personel hijyen belgesi, personel güncel muayene raporu, personel mesleki yeterlilik belgesi, marka tescili belgelerini sorgulamayı ihmal etmeyiniz.
Yüzme havuzu temizliği düzenli ve periyodik olarak 6 ayda bir ya da senede bir yaptırılması gereken işlemlerdir.

Genel temizliğin yanı sıra günlük, haftalık ve aylık olarak rutin temizliğinde yaptırılacak alanın kendi içerisinde sorumlu ve eğitimli kişiler tarafından sağlanması gerekmektedir.
Rutin temizlik, pH ayarlanması, yaprakların ve benzeri yabancı maddelerin temizliği gibi işlemleridir.
Genel yüzme havuzu temizliği ise; yetkili kuruluşlar tarafından uzman ve eğitimli ekipler ile profesyonel olarak sağlanması gereken işlemlerdir.
Tekdez, Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi, iş sağlığı ve güvenliği sertifikası, TÜRKAK Akredite İSO 9001 kalite yönetim sistemi belgesi, ozonlama jeneratörü CE kalite denetim belgesi, hekim sözleşmesi, personel hijyen belgesi, personel güncel muayene raporu, personel mesleki yeterlilik belgesi, marka tescili belgeleri eksiksiz olarak uzman ve eğitimli ekipleri ile yıllardır profesyonel hizmet vermekte olan kurumsal bir kuruluştur.

Firmamız ile iletişime geçtiğinizde yüzme havuzu temizliği nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi alabilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.
Talebinizle oluşturulan randevu gününde tarafınıza yönlendirilecek olan ekiplere havuz boş ya da boşa yakın teslim edilmelidir.
Ekipler tarafından gerekli önlemler sağlanarak tek kullanımlık hijyen kıyafetlerinin giyilmesi ile temizlik hizmeti başlayacaktır.

Havuzun dibinde kalan çamur, balçık, yaprak ve benzeri yabancı maddelerin havuz dışarısına tahliyesi sağlanacaktır.
Havuzdaki yabancı maddelerin tahliyesi sonrası 150 bar basınç kapasitesine sahip kompresörler ile havuzun tüm yüzeyleri (zemin ve yanal duvarları) yıkanarak havuzda birikecek olan kirli suyun tahliyesi sağlanacaktır.
Dezenfekte işlemine hazırlanmış olan havuzun tüm yüzeyleri Sağlık Bakanlığı onaylı dezenfektanlar ile dezenfekte edilmekte ve fayans araları için ince uçlu fırça kullanılarak etkili bir çözüm yöntemi sağlanmaktadır.
Dezenfektan uygulaması sonrası havuz bir süre bekletilmekte ve bekleme sonrası tüm yüzeyler kompresörler ile yıkanarak durulanmaktadır. Durulama işlemi sonrası havuzdaki su tahliye edilmekte ve son bir yıkama ve durulama işlemi yapılmaktadır.

Temizlenmiş havuz içerisinde ULV sanitasyonu uygulanarak tüm bakteri ve patojenler yok edilmekte havuz sağlıklı kullanıma teslim edilmektedir.
Tekdez tarafından sağlanan hizmet sonrası tarafınıza verilecek olan iş tamamlandı formunu herhangi bir denetlemede ibraz edebilirsiniz.
Firmamız tarafından havuzun öncesi ve sonrası resimleri tarafınıza aktarılmakta ve havuz temizlik tarihi talebinize göre CRM’ de özel takip sistemi ile takip edilmektedir.

Temizlik tarihi yaklaştığında tarafınıza bilgi verilmekte ve yaşanacak herhangi bir problemin önüne geçilmektedir.
Yüzme havuzu temizliği nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi ve profesyonel hizmet ancak yetkili ve alanında uzman kuruluşlar tarafından sağlanabilmekle birlikte spesifik ve titiz davranılması gereken işlemlerdir.
Yüzme havuzunun temizliği düzenli olarak sağlanmadığı takdirde ekoli, enterekok, koliform, legionella bakterilerinin ürediği bilinmekte, bu tür bakteri çeşitleri yanlış uygulamalar ile farklı reaksiyonlara sebep vererek insan sağlığını ve cildini ciddi boyutta tehlikeye atmaktadır.

Havuzun güvenle kullanımı ve kaliteli hizmet için Tekdez ile iletişime geçebilirsiniz.
Yüzme havuzu temizliği nasıl yapılır sorusuna cevap ve profesyonel hizmet için lütfen iletişime geçiniz.


Su deposu temizliği ve dezenfeksiyon hizmetleri için bize ulaşın: (0212) 554 0 555

su deposu